50 najlepszych programów studiów magisterskich z fizjoterapii (DPT) w USA na lata 2026–2027

Porównanie 50 kierunków fizjoterapii (DPT) na lata 2026–2027
W skrócie
Physitrack oferuje bezpłatne licencje akademickie studentom studiów DPT zapisanym na partnerskich uczelniach wyższych. Kandydaci mogą sprawdzić, czy dana uczelnia bierze udział w programie. Jeśli nie, mogą poprosić dziekana lub koordynatora studiów o nawiązanie współpracy.
- Wyróżniający się, udokumentowany wskaźnik zdawalności. Uniwersytet George’a Washingtona podaje, że w latach 2024 i 2025 wskaźnik zdawalności egzaminu NPTE wśród osób przystępujących do niego po raz pierwszy w ciągu dwóch lat wyniósł 97,7%, a ostateczny wskaźnik zdawalności – 100%.
- Najtańsza oferta, która się wyróżnia. Uniwersytet Army-Baylor podaje, że całkowity koszt programu wynosi 2 000 dolarów zarówno dla studentów zameldowanych w stanie, jak i spoza niego, choć uprawnienia wojskowe ograniczają krąg osób, które mogą w nim uczestniczyć.
- Wyróżniający się wskaźnik zatrudnienia poparty danymi. Uniwersytet George’a Washingtona podaje, że w latach 2022–2025 w każdej grupie rocznej absolwentów poszukujących pracy w dziedzinie fizjoterapii wskaźnik zatrudnienia wyniósł 100%.
- Rekrutacja i działalność naukowa. W niniejszym porównaniu kwestie selektywności i działalności naukowej omówiono oddzielnie, ponieważ w rankingu nie przyznaje się punktów za żaden z tych czynników.
W zestawieniu porównano opublikowane koszty 49 programów na podstawie danych przekazanych przez uczelnie i zawartych w katalogu APTA PTCAS. Uniwersytet George’a Washingtona został przedstawiony oddzielnie, ponieważ nie zebrano porównywalnych danych dotyczących kosztów tego programu. Uniwersytet George’a Washingtona znajduje się na pierwszym miejscu, ponieważ w niniejszym artykule uwzględniono również wyniki tego programu w zakresie egzaminu NPTE oraz zatrudnienia absolwentów. Pozostałe programy są uporządkowane według opublikowanych kosztów dla studentów ze stanu lub kosztów ryczałtowych, dlatego czytelnicy powinni traktować tę listę jako porównanie kosztów, a nie ogólnokrajowy ranking jakości kształcenia. Przed złożeniem podania należy sprawdzić aktualny status CAPTE, koszty oraz wyniki każdego programu.
Dlaczego sama renoma nie wystarczy, by wybrać odpowiedni program studiów DPT
Rankingi oparte na reputacji nie dają odpowiedzi na pytanie, co dzieje się po rozpoczęciu studiów. Ogólny prestiż uczelni nie wskazuje, czy jej absolwenci studiów DPT zdają egzamin licencyjny, znajdują zatrudnienie czy też kończą studia z długiem, który da się spłacić. Kandydaci nie są również w stanie przełożyć wyników badania reputacji na praktyczne porównanie poszczególnych ofert.
Dane dotyczące wyników programów studiów pozwalają na bardziej praktyczne porównanie niż reputacja uczelni. Federacja Stanowych Rad Fizjoterapii (Federation of State Boards of Physical Therapy) publikuje w podziale na uczelnie dwuletnie wskaźniki zdawalności egzaminu NPTE przy pierwszej próbie oraz wskaźniki zdawalności ogółem. Wskaźniki zdawalności przy pierwszej próbie pokazują, jak dobrze dany program przygotowuje absolwentów do pierwszego podejścia do egzaminu. Wskaźniki zdawalności ogółem pokazują, ilu absolwentów ostatecznie zdało egzamin po ewentualnych dodatkowych próbach. Opublikowane wskaźniki zatrudnienia oraz całkowite koszty czesnego pomagają następnie porównać perspektywy zawodowe i obciążenie finansowe.
Akredytację CAPTE należy traktować jako warunek kwalifikacyjny, a nie jako czynnik punktowany. W katalogu programów PTCAS wskazano programy posiadające pełną akredytację CAPTE lub status kandydata do akredytacji, a kandydaci powinni przed złożeniem wniosku sprawdzić aktualny status każdego programu. Gdy program spełni ten wymóg, kandydaci mogą porównać jego wyniki egzaminu NPTE, wskaźniki zatrudnienia oraz koszty. Te kryteria mogą przemawiać na korzyść mniej znanej uczelni, jeśli wykazuje ona lepsze wyniki lub oferuje niższe koszty.
Jak porównaliśmy 50 programów DPT
Ranking oparty na powtarzalnych kryteriach obejmowałby sprawdzenie, czy każdy program posiada aktualną akredytację CAPTE, uwzględniałby te same lata, w których odnotowano wyniki, oraz stosowałby te same zasady punktacji do wszystkich pozycji. Nie zebrano porównywalnych danych dotyczących egzaminu NPTE, zatrudnienia, rekrutacji i kosztów dla wszystkich programów, dlatego w niniejszym artykule nie przedstawiono rankingu jakości kształcenia. Pozycje od 2 do 50 uszeregowano według opublikowanych kosztów programu dla mieszkańców stanu lub kosztów ryczałtowych. Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić status każdego programu w katalogu programów PTCAS.
Przyszły ranking oparty na wynikach musiałby uwzględniać cztery spójnie raportowane wskaźniki.
- Wskaźnik zdawalności egzaminu NPTE przy pierwszej próbie. Wskaźnik ten określa odsetek absolwentów, którzy zdali egzamin licencyjny przy pierwszej próbie. Wykorzystaliśmy dane dotyczące najnowszej dwuletniej kohorty absolwentów dostępne w wyszukiwarce programów FSBPT.
- Ostateczny wskaźnik zdawalności egzaminu NPTE. Wskaźnik ten określa odsetek absolwentów, którzy ostatecznie zdali egzamin NPTE po wszystkich dozwolonych próbach. FSBPT podaje tę wartość jako średnią z dwóch lat, co pozwala zminimalizować wpływ pojedynczego rocznika o wyjątkowo wysokim lub niskim wyniku.
- Wskaźnik zatrudnienia absolwentów. Wskaźnik ten określa odsetek absolwentów poszukujących pracy w dziedzinie fizjoterapii, którzy znaleźli zatrudnienie w okresie wskazanym przez dany program, zazwyczaj wynoszącym jeden rok. Najnowsze dane zaczerpnęliśmy z arkuszy informacyjnych wymaganych przez CAPTE lub z publicznie dostępnych stron poświęconych wynikom poszczególnych programów. CAPTE gromadzi również informacje na temat wyników programów w ramach swoich corocznych raportów akredytacyjnych.
- Całkowity koszt programu. Dane te opierają się na całkowitych kosztach kształcenia podanych przez uczelnie w katalogu kosztów APTA PTCAS. W rankingu opartym na wynikach można by obliczyć oddzielne percentyle przystępności cenowej dla kosztów dla studentów ze stanu i spoza stanu, a następnie uśrednić je. Koszty utrzymania, odsetki od kredytów oraz utracone zarobki zostały pominięte, ponieważ programy nie podają tych danych w sposób spójny.
W przypadku prawidłowego wyniku łącznego każda miara zostałaby przeliczona na percentyl, a do każdego kwalifikującego się programu zastosowano by te same wagi. Brakujące dane uniemożliwiają jednak w tym przypadku przeprowadzenie takich obliczeń.
Uniwersytet George’a Washingtona został przedstawiony osobno, ponieważ w artykule podano dane dotyczące wskaźnika zdawalności i zatrudnienia, ale nie podano porównywalnych danych dotyczących całkowitych kosztów. Pozycje od 2 do 50 są uporządkowane według opublikowanych kosztów dla mieszkańców stanu lub kosztów ryczałtowych, a nie według wyników kształcenia. Kandydaci spoza stanu powinni zmienić kolejność opcji, kierując się danymi dotyczącymi osób spoza stanu, ponieważ miejsce zamieszkania może znacząco wpłynąć na wynik porównania. W artykule nie traktuje się braku podanych danych dotyczących wyników jako dowodu na to, że program nie opublikował tych informacji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu studiów magisterskich z fizjoterapii (DPT)
Czas trwania programu i forma nauczania. Wybierz harmonogram, który będziesz w stanie pogodzić z pracą, życiem rodzinnym i podróżami. Tradycyjne programy o stałym tempie nauki zazwyczaj trwają trzy lata dla całej grupy studentów. Programy przyspieszone można ukończyć w ciągu około 2,5 roku, jednak kandydaci powinni porównać liczbę wymaganych tygodni praktyk klinicznych w tych programach z liczbą wymaganych w programach tradycyjnych. Programy hybrydowe pozwalają pozostać blisko domu przez większą część nauki, choć obowiązkowe wizyty na kampusie mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami podróży.
Liczba osób w grupie i dostęp do wykładowców. Porównaj dostępność wykładowców, zamiast automatycznie zakładać, że mniejsze grupy są lepsze. Mniejsze grupy mogą ułatwić nawiązanie kontaktów z kolegami i wykładowcami. Większe grupy mogą zapewnić szerszą sieć kontaktów z innymi studentami, zwłaszcza gdy program odpowiednio zwiększa liczbę wykładowców. Zapytaj obecnych studentów, jak szybko wykładowcy odpowiadają na pytania i jak wiele indywidualnych uwag otrzymują na zajęciach laboratoryjnych.
Struktura praktyk klinicznych. Zapoznaj się z liczbą, harmonogramem, charakterem i miejscem odbywania obowiązkowych praktyk. Niektóre programy skupiają się na praktykach w pobliżu kampusu, podczas gdy inne wymagają wyjazdu na praktyki na obszary wiejskie lub poza stan. Zapytaj, kto organizuje praktyki, z jakim wyprzedzeniem studenci otrzymują przydziały oraz czy musisz pokrywać koszty tymczasowego zakwaterowania lub transportu. Programy obejmujące większą liczbę tygodni praktyk klinicznych mogą pozostawiać mniej miejsca na zajęcia fakultatywne.
Całkowity koszt studiów. Porównaj całkowite zobowiązanie finansowe, a nie tylko samą opłatę za naukę. Katalog kosztów PTCAS zawiera informacje o kosztach programów podanych przez uczelnie, ale Twój budżet powinien również uwzględniać opłaty, zakwaterowanie, koszty dojazdu, odsetki od kredytu oraz zmniejszone dochody w trakcie praktyk klinicznych. Ceny katalogowe w szkołach publicznych mogą się również znacznie różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Oblicz przewidywane zadłużenie w ramach każdej oferty, zanim uznasz, że dany program jest tańszy.
Porównanie 50 programów studiów magisterskich (DPT) na lata 2026–2027
Niniejsze porównanie obejmuje 50 programów wybranych jako przykłady pod względem kosztów i wyników. Nie jest to wyczerpująca lista programów DPT. Należy sprawdzić aktualny status akredytacji lub status kandydata każdego programu oraz szczegóły dotyczące rekrutacji w katalogach CAPTE i PTCAS. Uniwersytet George’a Washingtona pojawia się na pierwszym miejscu, ponieważ w artykule uwzględniono dane dotyczące wskaźnika zdawalności egzaminu NPTE oraz zatrudnienia absolwentów tej uczelni. Pozycje od 2 do 50 są uporządkowane od najniższych do najwyższych opublikowanych kosztów dla mieszkańców stanu lub kosztów ryczałtowych, zgodnie z katalogiem kosztów APTA PTCAS. Taki porządek faworyzuje mieszkańców stanów oferujących duże zniżki na czesne, dlatego osoby spoza tych stanów powinny oddzielnie porównać dane dotyczące kosztów dla osób spoza stanu. Przed złożeniem wniosku należy poprosić każdy program o aktualne dane dotyczące egzaminu NPTE, zatrudnienia i kosztów.
1. Uniwersytet im. George’a Washingtona
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci, dla których wyniki w nauce i perspektywy zatrudnienia są ważniejsze niż jak najniższe czesne.
Uniwersytet im. George’a Washingtona podaje , że wskaźnik zdawalności egzaminu NPTE przy pierwszej próbie w ciągu dwóch lat wynosi 97,7%, a ostateczny wskaźnik zdawalności – 100%; ponadto 100% absolwentów poszukujących pracy w dziedzinie fizjoterapii znajduje zatrudnienie. Opublikowane dane dotyczące zatrudnienia obejmują roczniki od 2022 do 2025 roku. Uniwersytet George'a Washingtona podaje również, że wskaźnik przyjęć wynosi 42,5%. Na stronie poświęconej wynikom uczelni zaznaczono, że GW od ponad piętnastu lat utrzymuje 100-procentowy wskaźnik zdawalności egzaminu NPTE w ostatecznym rozrachunku.
Zalety
- Podawany wskaźnik zdawalności z pierwszego podejścia, wynoszący 97,7%, przewyższa podawaną średnią krajową wynoszącą 88,9%. Przed porównaniem tych danych kandydaci powinni upewnić się, że obie wartości odnoszą się do tego samego okresu sprawozdawczego.
- 100% zatrudnienia absolwentów w czterech kolejnych rocznikach.
- Od ponad piętnastu lat odnotowujemy 100-procentowy wskaźnik zdawalności.
Wady
- GW nie podaje całkowitego kosztu programu wraz z danymi dotyczącymi wyników, dlatego nie można jej ocenić pod kątem nakładów finansowych.
- Podawany wskaźnik przyjęć wynoszący 42,5% odnosi się do poprzedniego cyklu rekrutacyjnego i może nie odzwierciedlać poziomu selektywności w przypadku kolejnej grupy studentów.
Cennik
Całkowity koszt programu GW nie jest uwzględniony w publicznie udostępnianych informacjach dotyczących wyników. Kandydaci powinni zwrócić się bezpośrednio do organizatorów programu z prośbą o podanie aktualnej wysokości czesnego.
2. Armia – Uniwersytet Baylor
Najlepiej nadaje się do
Kwalifikowani kandydaci z kręgów wojskowych, poszukujący najniższej opublikowanej ceny w niniejszym zestawieniu.
Army-Baylor to program studiów magisterskich z fizjoterapii (DPT) przeznaczony dla wojskowych, łączący akredytację cywilną z wymogami dotyczącymi służby czynnej. Całkowity koszt programu wynosi 2 000 dolarów zarówno dla mieszkańców stanu, jak i osób spoza niego, co stanowi zdecydowanie najniższą kwotę w ogólnokrajowym zbiorze danych dotyczących kosztów.
Zalety
- Podana kwota 2 000 dolarów jest niższa od wszystkich pozostałych wartości w tym zestawieniu.
- Brak kary za brak stałego miejsca zamieszkania.
Wady
- Warunkiem przyjęcia do programu jest zdolność do odbycia służby wojskowej oraz wyrażenie zgody na zobowiązanie do służby po ukończeniu studiów, co wyklucza z programu większość kandydatów cywilnych.
Cennik
2 000 dolarów zarówno dla studentów ze stanu, jak i spoza stanu.
3. Uniwersytet Georgia Southern
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Georgia poszukujący w tym zestawieniu najniższej opublikowanej ceny dla osób cywilnych w ramach stanu.
Georgia Southern podaje, że całkowity koszt programu dla studentów ze stanu wynosi 35 427 dolarów – jest to najniższa kwota w zbiorze danych dotycząca studentów cywilnych ze stanu – w porównaniu z 126 636 dolarów dla osób spoza stanu.
Zalety
- Łączna liczba mieszkańców stanu stanowi najniższą dostępną liczbę osób niebędących w służbie wojskowej.
- Jest znacznie tańszy od większości programów publicznych i wszystkich programów prywatnych przeznaczonych dla mieszkańców.
Wady
- Różnica w wysokości 91 209 dolarów w opłatach za miejsce zamieszkania jest jedną z największych w zbiorze danych, co osłabia atrakcyjność programu dla kandydatów spoza stanu.
Cennik
35 427 dolarów dla mieszkańców stanu i 126 636 dolarów dla osób spoza stanu.
4. Uniwersytet Stanowy im. Angelo
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci porównujący przystępne cenowo programy publiczne w obu kategoriach rezydenckich.
Uniwersytet Angelo State podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 40 947 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 82 167 dolarów, co stanowi najmniejszą różnicę w opłatach w zależności od miejsca zamieszkania spośród tańszych publicznych programów studiów w Teksasie uwzględnionych w zbiorze danych.
Zalety
- Zarówno opłaty dla studentów ze stanu, jak i spoza stanu nie przekraczają 83 000 dolarów, co stanowi kwotę znacznie niższą od opłat pobieranych przez większość uczelni publicznych od studentów spoza stanu.
Wady
- Różnica między poszczególnymi kategoriami pobytu nadal przekracza 41 000 dolarów.
Cennik
40 947 dolarów dla studentów ze stanu i 82 167 dolarów dla studentów spoza stanu.
5. Uniwersytet Texas A&M w Texarkanie
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Teksasu porównujący niedrogie programy publiczne.
Uniwersytet Texas A&M w Texarkana podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 40 986,91 dolarów – jest to jedna z najniższych kwot w całym kraju – podczas gdy dla studentów spoza stanu wynosi on 98 581,87 dolarów.
Zalety
- Czesne dla studentów z tego stanu plasuje się na samym dole krajowej skali.
Wady
- Osoby niebędące rezydentami płacą o około 57 600 dolarów więcej niż rezydenci.
Cennik
40 986,91 dolarów dla mieszkańców stanu i 98 581,87 dolarów dla osób spoza stanu.
6. Uniwersytet Teksański w Rio Grande Valley
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Teksasu poszukujący jednego z najtańszych kierunków studiów w dziedzinie nauk o zdrowiu w całym stanie.
UT Rio Grande Valley podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 45 152,66 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 92 612,66 dolarów.
Zalety
- Koszty utrzymania należą do najniższych spośród wszystkich publicznych ośrodków naukowych w dziedzinie zdrowia w Teksasie.
Wady
- Osoby niebędące rezydentami płacą o około 47 500 dolarów więcej niż rezydenci.
Cennik
45 152,66 dolarów dla studentów ze stanu i 92 612,66 dolarów dla studentów spoza stanu.
7. Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Północnego Teksasu w Fort Worth
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Teksasu, którzy poszukują kampusu poświęconego naukom medycznym w przystępnej cenie.
UNT Health Fort Worth podaje, że całkowity koszt dla mieszkańców stanu wynosi 45 440 dolarów, a dla osób spoza stanu – 87 020 dolarów.
Zalety
- Ceny dla osób spoza stanu utrzymują się poniżej 90 000 dolarów, czyli są niższe niż całkowite koszty studiów dla osób spoza stanu w większości uczelni publicznych.
Wady
- Osoby niebędące rezydentami płacą około 41 500 dolarów więcej niż rezydenci.
Cennik
45 440 dolarów dla studentów ze stanu i 87 020 dolarów dla studentów spoza stanu.
8. Uniwersytet Florida A&M
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Florydy, dla których najważniejsza jest niska cena katalogowa.
Uniwersytet Florida A&M podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 46 961 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 111 025 dolarów.
Zalety
- Ceny dla mieszkańców utrzymują się poniżej 50 000 dolarów, co plasuje je wśród najniższych dostępnych stawek dla osób cywilnych w tym stanie.
Wady
- Różnica w dochodach między rezydentami przekracza 64 000 dolarów.
Cennik
46 961 dolarów dla studentów ze stanu i 111 025 dolarów dla studentów spoza stanu.
9. Oddział Medyczny Uniwersytetu Teksańskiego w Galvestonie, program pomostowy PTA–DPT
Najlepiej nadaje się do
Dyplomowani asystenci fizjoterapeutów porównujący ścieżki przejściowe prowadzące do uzyskania tytułu doktora fizjoterapii (DPT).
Program pomostowy UT Medical Branch wykazuje łączny koszt w wysokości 48 000 dolarów dla mieszkańców stanu w porównaniu z 88 000 dolarów dla osób spoza stanu, co stanowi najniższe wartości w tej kategorii w całym zbiorze danych.
Zalety
- Opracowany specjalnie z myślą o PTA, zapewniający praktykującym klinicystom tańszą ścieżkę do uzyskania tytułu DPT.
Wady
- Oferta skierowana wyłącznie do kandydatów, którzy posiadają już uprawnienia asystenta fizjoterapeuty (PTA); nie jest to odpowiednia opcja dla większości osób ubiegających się o tę pozycję po raz pierwszy.
Cennik
48 000 dolarów dla studentów ze stanu i 88 000 dolarów dla studentów spoza stanu.
10. Centrum Medyczne Uniwersytetu Teksańskiego Southwestern w Dallas
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Teksasu, którzy poszukują programu powiązanego z ośrodkiem medycznym w przystępnej cenie.
UT Southwestern podaje, że całkowity koszt studiów dla mieszkańców stanu wynosi 49 500 dolarów, a dla osób spoza stanu – 97 000 dolarów.
Zalety
- Całkowity koszt dla mieszkańców stanu nie przekracza 50 000 dolarów, co stanowi konkurencyjną ofertę w porównaniu z najtańszymi programami publicznymi w Teksasie.
Wady
- Osoby niebędące rezydentami płacą mniej więcej dwukrotnie więcej niż rezydenci łącznie.
Cennik
49 500 dolarów dla studentów ze stanu i 97 000 dolarów dla studentów spoza stanu.
11. Uniwersytet Północnej Georgii
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Georgii porównujący programy publiczne spoza systemu Georgia Southern.
Uniwersytet Północnej Georgii podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 49 800 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 120 356 dolarów.
Zalety
- Koszt dla mieszkańców wynosi poniżej 50 000 dolarów.
Wady
- Różnica w kosztach utrzymania przekracza 70 000 dolarów i należy do największych w tym przedziale cenowym.
Cennik
49 800 dolarów dla mieszkańców stanu i 120 356 dolarów dla osób spoza stanu.
12. Uniwersytet Stanowy w Winston-Salem
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Karoliny Północnej porównujący publiczne programy uczelni HBCU.
Uniwersytet Stanowy w Winston-Salem podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów z tego stanu wynosi 51 103 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 98 314 dolarów.
Zalety
- Cena dla mieszkańców utrzymuje się na poziomie nieco powyżej 50 000 dolarów, co stanowi konkurencyjną ofertę wśród publicznych programów w południowo-wschodniej części kraju.
Wady
- Cena dla osób spoza regionu jest prawie dwukrotnie wyższa od ceny dla mieszkańców.
Cennik
51 103 dolarów dla studentów ze stanu i 98 314 dolarów dla studentów spoza stanu.
13. Uniwersytet Zachodniej Karoliny
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Karoliny Północnej porównujący regionalne programy publiczne.
Uniwersytet Western Carolina podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 52 093 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 96 708 dolarów.
Zalety
- Łączne kwoty dla rezydentów i nierezydentów utrzymują się poniżej 100 000 dolarów, co stanowi mniejszy rozrzut niż w przypadku wielu programów publicznych.
Wady
- Nadal jest to prawie dwukrotnie wyższy koszt dla osób spoza regionu.
Cennik
52 093 dolarów dla studentów ze stanu i 96 708 dolarów dla studentów spoza stanu.
14. Uniwersytet Ohio
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Ohio porównują programy publiczne regionu Środkowego Zachodu z umiarkowaną składką dla osób spoza stanu.
Uniwersytet Ohio podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów z tego stanu wynosi 53 047 dolarów, a dla osób spoza stanu – 89 011 dolarów, co stanowi jedną z mniejszych różnic w opłatach wynikających z miejsca zamieszkania wśród programów publicznych w tym przedziale cenowym.
Zalety
- Różnica w kosztach pobytu wynosząca około 36 000 dolarów jest mniejsza niż opłaty pobierane w większości programów publicznych.
Wady
- Łączny koszt obu kategorii rezydenckich nadal przewyższa koszt najtańszych programów z tej listy.
Cennik
53 047 dolarów dla mieszkańców stanu i 89 011 dolarów dla osób spoza stanu.
15. Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Teksasu, którzy poszukują dużego akademickiego ośrodka medycznego.
UT Health San Antonio podaje, że całkowity koszt leczenia dla mieszkańców stanu wynosi 54 933 dolarów, a dla osób spoza stanu – 103 532 dolarów.
Zalety
- Łączna liczba studentów nadal plasuje się na konkurencyjnym poziomie wśród programów w ośrodkach nauk medycznych w Teksasie.
Wady
- Cena dla osób spoza miasta jest prawie dwukrotnie wyższa od ceny dla mieszkańców.
Cennik
54 933 dolarów dla studentów ze stanu i 103 532 dolarów dla studentów spoza stanu.
16. Uniwersytet Stanowy w Tennessee
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Tennessee porównujący publiczne programy uczelni HBCU.
Uniwersytet Stanowy w Tennessee podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów z tego stanu wynosi 56 001 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 114 192 dolarów.
Zalety
- Ceny dla mieszkańców w ramach programów publicznych utrzymują się na umiarkowanym lub niskim poziomie.
Wady
- Różnica w dochodach między rezydentami przekracza 58 000 dolarów.
Cennik
56 001 dolarów dla mieszkańców stanu i 114 192 dolarów dla osób spoza stanu.
17. Uniwersytet Kobiecy w Teksasie
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci, którzy oczekują umiarkowanej ceny katalogowej z możliwością zwolnienia z wymogu zamieszkania.
Texas Woman's University podaje, że całkowity koszt studiów dla mieszkańców stanu wynosi 56 134 dolarów, a dla osób spoza stanu – 93 913 dolarów. Przed porównaniem ofert kandydaci powinni zweryfikować aktualną wysokość czesnego, możliwości zwolnienia z opłat oraz kryteria kwalifikacyjne do stypendiów bezpośrednio w Texas Woman's University.
Zalety
- Podana cena dla mieszkańców należy do najniższych w tym zestawieniu.
Wady
- Zwolnienia z opłat i stypendia mogą wpłynąć na rzeczywisty koszt studiów dla kandydata, dlatego kandydaci powinni zwrócić się do Texas Woman's University o pisemną wycenę.
Cennik
Zgodnie z opublikowanymi danymi: 56 134 USD dla mieszkańców stanu i 93 913 USD dla osób spoza stanu; należy potwierdzić aktualne zasady dotyczące osób spoza stanu bezpośrednio w ramach programu.
18. Uniwersytet Teksański w El Paso
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy zachodniej części stanu Teksas, którzy domagają się wprowadzenia regionalnej opcji publicznej.
Uniwersytet w El Paso podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 56 478 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 109 058 dolarów.
Zalety
- Koszt dla mieszkańców nie przekracza 60 000 dolarów.
Wady
- Osoby niebędące rezydentami płacą prawie dwukrotnie więcej niż wszyscy rezydenci łącznie.
Cennik
56 478 dolarów dla studentów ze stanu i 109 058 dolarów dla studentów spoza stanu.
19. Uniwersytet Stanowy w Teksasie
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Teksasu porównujący kierunki studiów na średniej wielkości uniwersytetach publicznych.
Uniwersytet Stanowy w Teksasie podaje, że całkowity koszt studiów dla mieszkańców stanu wynosi 57 000 dolarów, a dla osób spoza stanu – 98 000 dolarów.
Zalety
- Opublikowane dane zbiorcze ułatwiają porównanie różnic w liczbie mieszkańców.
Wady
- Łączna cena dla osób niebędących rezydentami nadal wynosi prawie dwukrotność ceny dla rezydentów.
Cennik
57 000 dolarów dla studentów ze stanu i 98 000 dolarów dla studentów spoza stanu.
20. Oddział Medyczny Uniwersytetu Teksańskiego w Galveston
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Teksasu, którzy pragną pełnego środowiska akademickiego centrum medycznego.
Oddział medyczny Uniwersytetu Teksańskiego w Galvestonie podaje, że całkowity koszt leczenia dla mieszkańców stanu wynosi 57 000 dolarów, a dla osób spoza stanu – 102 000 dolarów.
Zalety
- Oferuje ceny na poziomie najniższej kategorii średniej dla mieszkańców Teksasu, zapewniając jednocześnie lokalizację na terenie kampusu centrum medycznego.
Wady
- Łączna kwota dotycząca osób niebędących rezydentami przekracza 100 000 dolarów.
Cennik
57 000 dolarów dla mieszkańców stanu i 102 000 dolarów dla osób spoza stanu.
21. Uniwersytet Montany
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Montana, którzy poszukują najtańszej opcji w regionie Mountain West.
Uniwersytet Montany w Missoula podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów z tego stanu wynosi 57 621 dolarów, podczas gdy dla studentów spoza stanu wynosi 142 682 dolarów, co stanowi jedną z największych różnic w kosztach w zależności od miejsca zamieszkania w całym zbiorze danych.
Zalety
- Koszt dla mieszkańców nadal nie przekracza 58 000 dolarów.
Wady
- Różnica w wysokości około 85 000 dolarów w zakresie miejsca zamieszkania należy do największych spośród wszystkich programów publicznych.
Cennik
57 621 dolarów dla mieszkańców stanu i 142 682 dolarów dla osób spoza stanu.
22. Uniwersytet East Carolina
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Karoliny Północnej porównujący istniejące regionalne programy publiczne.
Uniwersytet East Carolina podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 58 891 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 122 435 dolarów.
Zalety
- Ceny dla mieszkańców nie przekraczają 60 000 dolarów.
Wady
- Różnica w dochodach między rezydentami wynosi ponad 63 000 dolarów.
Cennik
58 891 dolarów dla mieszkańców stanu i 122 435 dolarów dla osób spoza stanu.
23. Uniwersytet Stanowy w Youngstown
Najlepiej nadaje się do
Osoby niebędące rezydentami, które poszukują programu publicznego oferującego najniższą karę za brak stałego miejsca zamieszkania spośród wszystkich programów ujętych w zbiorze danych.
Uniwersytet Youngstown State podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów z tego stanu wynosi 61 625,77 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 63 183,25 dolarów, co oznacza różnicę mniejszą niż 1 600 dolarów; jest to najmniejsza różnica w opłatach w zależności od miejsca zamieszkania spośród wszystkich omawianych tutaj programów publicznych.
Zalety
- Osoby niebędące mieszkańcami płacą niemal tyle samo, co mieszkańcy, co jest rzadkością w przypadku programów publicznych.
Wady
- Cena podstawowa nadal przewyższa najtańsze publiczne opcje ubezpieczeniowe oferowane w Teksasie i Georgii.
Cennik
61 625,77 dolarów dla studentów ze stanu i 63 183,25 dolarów dla studentów spoza stanu.
24. Uniwersytet Wisconsin w La Crosse
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Wisconsin porównują programy publiczne na Środkowym Zachodzie.
Uniwersytet UW-La Crosse podaje, że całkowity koszt studiów dla mieszkańców stanu wynosi 61 650 dolarów, a dla osób spoza stanu – 121 550 dolarów.
Zalety
- Ogólna liczba mieszkańców pozostaje na umiarkowanym poziomie w porównaniu z innymi uczelniami publicznymi na Środkowym Zachodzie.
Wady
- Cena dla osób spoza miasta jest prawie dwukrotnie wyższa od ceny dla mieszkańców.
Cennik
61 650 dolarów dla mieszkańców stanu i 121 550 dolarów dla osób spoza stanu.
25. Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Stanowego Luizjany w Shreveport
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Luizjany porównujący programy akademickich ośrodków medycznych w regionie południowo-wschodnim.
LSU Health Shreveport podaje, że całkowity koszt dla mieszkańców stanu wynosi 62 394,42 dolarów, a dla osób spoza stanu – 99 528,99 dolarów.
Zalety
- Łączna kwota za pobyt osób spoza stanu nie przekracza 100 000 dolarów, co stanowi kwotę niższą niż opłata za pobyt osób spoza stanu w wielu programach publicznych.
Wady
- Koszt dla mieszkańców jest wyższy niż w przypadku większości niedrogich opcji dostępnych w Teksasie i na południowym wschodzie.
Cennik
62 394,42 dolarów dla mieszkańców stanu i 99 528,99 dolarów dla osób spoza stanu.
26. Uniwersytet Północnej Florydy
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Florydy porównujący programy publiczne poza uczelnią Florida A&M.
Uniwersytet Północnej Florydy podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 62 567,30 dolarów, a dla osób spoza stanu – 125 016,46 dolarów.
Zalety
- Stanowi drugą opcję publiczną na Florydzie, obok uczelni Florida A&M, dla mieszkańców rozważających wybór uczelni w obrębie stanu.
Wady
- Różnica w dochodach mieszkańców przekracza 62 000 dolarów.
Cennik
62 567,30 dolarów dla studentów ze stanu i 125 016,46 dolarów dla studentów spoza stanu.
27. Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Texas Tech
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy zachodniego Teksasu poszukujący programu w regionalnym akademickim centrum medycznym.
Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Texas Tech podaje, że całkowity koszt dla mieszkańców stanu wynosi 62 988,80 dolarów, a dla osób spoza stanu – 103 448,80 dolarów.
Zalety
- W tym zestawieniu łączna liczba mieszkańców pozostaje poniżej wielu danych dotyczących programów publicznych.
Wady
- Koszt dla osób niebędących rezydentami jest o około 40 500 dolarów wyższy.
Cennik
62 988,80 dolarów dla mieszkańców stanu i 103 448,80 dolarów dla osób spoza stanu.
28. Uniwersytet Stanowy w Idaho
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Idaho gotowi zaakceptować wysoką karę za brak stałego miejsca zamieszkania w zamian za umiarkowaną cenę mieszkania.
Uniwersytet Stanowy w Idaho podaje, że całkowity koszt studiów dla mieszkańców stanu wynosi 63 416 dolarów, podczas gdy dla osób spoza stanu – 152 412 dolarów, co stanowi jedną z najwyższych różnic w opłatach wynikających z miejsca zamieszkania w całym zbiorze danych.
Zalety
- Ceny dla mieszkańców stanu pozostają niższe od kosztów większości prywatnych programów.
Wady
- Koszty związane z osobami niebędącymi rezydentami stanowią ponad dwukrotność łącznych kosztów związanych z rezydentami.
Cennik
63 416 dolarów dla studentów ze stanu i 152 412 dolarów dla studentów spoza stanu.
29. Uniwersytet Tennessee w Chattanooga
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Tennessee poszukujący opcji publicznej, w której różnica w wymogach dotyczących miejsca zamieszkania jest najmniejsza.
Uniwersytet Tennessee w Chattanooga podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 64 765,33 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 97 989,33 dolarów, co oznacza mniejszą różnicę niż w przypadku Uniwersytetu Stanowego Wschodniego Tennessee.
Zalety
- Różnica w wysokości około 33 000 dolarów wynikająca z miejsca zamieszkania jest mniejsza niż w przypadku większości programów publicznych z tej listy.
Wady
- Koszt pobytu w akademiku jest wyższy niż w East Tennessee State.
Cennik
64 765,33 dolarów dla mieszkańców stanu i 97 989,33 dolarów dla osób spoza stanu.
30. Uniwersytet Stanowy w Tarleton
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Teksasu porównujący nowsze publiczne programy szczepień DPT.
Uniwersytet Tarleton State podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 66 540,31 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 114 591,31 dolarów.
Zalety
- Wciąż jest to wynik niższy od wyników większości prywatnych programów w obu kategoriach rezydentury.
Wady
- Koszt opieki nad mieszkańcami należy do wyższych w ramach systemu programów publicznych stanu Teksas.
Cennik
66 540,31 dolarów dla mieszkańców stanu i 114 591,31 dolarów dla osób spoza stanu.
31. Uniwersytet Południowej Florydy
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Florydy oraz osoby niebędące jej mieszkańcami, poszukujące programu publicznego na Florydzie, w którym różnica w okresie zamieszkania jest najmniejsza.
Uniwersytet Południowej Florydy podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów z tego stanu wynosi 67 688 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 89 761 dolarów, co oznacza mniejszą różnicę niż w przypadku Uniwersytetu Florida A&M czy Uniwersytetu Północnej Florydy.
Zalety
- Różnica w kosztach pobytu wynosząca około 22 000 dolarów jest jedną z najmniejszych spośród programów publicznych wymienionych na tej liście.
Wady
- Czesne dla studentów z tego stanu jest wyższe niż na Uniwersytecie Florida A&M.
Cennik
67 688 dolarów dla studentów ze stanu i 89 761 dolarów dla studentów spoza stanu.
32. Uniwersytet w Cincinnati
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Ohio porównujący programy studiów na dużych uniwersytetach publicznych.
Uniwersytet w Cincinnati podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów z tego stanu wynosi 69 058 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 118 374 dolarów.
Zalety
- Oferuje warunki typowe dla dużego uniwersytetu, a koszty pozostają niższe niż w przypadku większości programów prywatnych.
Wady
- Różnica w dochodach osób zamieszkałych w tym stanie przekracza 49 000 dolarów.
Cennik
69 058 dolarów dla studentów ze stanu i 118 374 dolarów dla studentów spoza stanu.
33. Uniwersytet Marshalla
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Zachodniej Wirginii porównujący regionalne programy publiczne.
Uniwersytet Marshalla podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 72 018 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 113 583 dolarów.
Zalety
- Łączna kwota za pobyt osób spoza stanu wynosi poniżej 114 000 dolarów, co stanowi umiarkowaną kwotę w porównaniu z cenami w innych placówkach publicznych poza stanem.
Wady
- Koszt dla mieszkańców jest wyższy niż w przypadku większości publicznych programów ubezpieczeniowych w południowo-wschodniej części kraju i w Teksasie.
Cennik
72 018 dolarów dla mieszkańców stanu i 113 583 dolarów dla osób spoza stanu.
34. Uniwersytet w Iowa
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Iowa porównują programy publiczne w regionie Big Ten.
Uniwersytet w Iowa podaje, że całkowity koszt studiów dla mieszkańców stanu wynosi 73 152 dolarów, a dla osób spoza stanu – 119 779 dolarów.
Zalety
- Oferuje środowisko typowe dla dużego uniwersytetu badawczego przy umiarkowanych kosztach ponoszonych przez społeczeństwo.
Wady
- Różnica w dochodach mieszkańców przekracza 46 000 dolarów.
Cennik
73 152 dolarów dla studentów ze stanu i 119 779 dolarów dla studentów spoza stanu.
35. Uniwersytet Północnej Dakoty
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci, którzy chcą jak najmniejszej przerwy w pobycie spośród programów publicznych o umiarkowanych kosztach.
Uniwersytet Północnej Dakoty podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów z tego stanu wynosi 74 973 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 104 973 dolarów, co oznacza różnicę w wysokości 30 000 dolarów między tymi dwiema opublikowanymi kwotami.
Zalety
- Stała różnica w wysokości 30 000 dolarów wynikająca z miejsca zamieszkania ułatwia planowanie.
Wady
- Koszt opieki nad mieszkańcami należy do najwyższych spośród programów publicznych znajdujących się w dolnej połowie tej listy.
Cennik
74 973 dolarów dla studentów ze stanu i 104 973 dolarów dla studentów spoza stanu.
36. Uniwersytet Old Dominion
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Wirginii porównujący istniejące programy publiczne.
Uniwersytet Old Dominion podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 76 407 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 176 804 dolarów, co daje różnicę wynoszącą około 100 000 dolarów.
Zalety
- Miejsce zamieszkania w Wirginii zapewnia jedną z większych oszczędności w wartościach bezwzględnych w zbiorze danych.
Wady
- Trudno jest uzasadnić całkowitą liczbę osób niebędących rezydentami wyłącznie na podstawie kosztów.
Cennik
76 407 dolarów dla studentów ze stanu i 176 804 dolarów dla studentów spoza stanu.
37. Uniwersytet Północnego Illinois
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci, którzy chcą mieć jedną, stałą cenę niezależnie od stanu zamieszkania.
Północna Illinois podaje stałą kwotę 77 604 dolarów jako całkowity koszt dla wszystkich studentów, całkowicie pomijając w obliczeniach czynnik miejsca zamieszkania.
Zalety
- Brak opłaty za wnioski składane spoza stanu, co ułatwia porównanie ofert osobom niebędącym mieszkańcami stanu.
Wady
- Mieszkańcy stanu Illinois mogą znaleźć korzystniejsze ceny przeznaczone dla rezydentów w ramach innych stanowych programów publicznych.
Cennik
77 604 dolarów dla wszystkich studentów.
38. Uniwersytet Kentucky
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Kentucky poszukujący programu publicznego oferującego umiarkowaną cenę dla mieszkańców.
Uniwersytet Kentucky podaje, że całkowity koszt studiów dla mieszkańców stanu wynosi 79 746 dolarów, podczas gdy dla osób spoza stanu wynosi 158 139 dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej.
Zalety
- Koszty ponoszone przez mieszkańców pozostają niższe od większości kosztów w ramach prywatnych programów w skali kraju.
Wady
- Osoby niebędące rezydentami płacą prawie dwukrotnie więcej niż rezydenci łącznie.
Cennik
79 746 dolarów dla mieszkańców stanu i 158 139 dolarów dla osób spoza stanu.
39. Uniwersytet Radford
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy Wirginii porównujący regionalne programy publiczne.
Radford podaje, że całkowity koszt dla mieszkańców stanu wynosi 80 477 dolarów, a dla osób spoza stanu – 161 914 dolarów.
Zalety
- Ceny dla mieszkańców są konkurencyjne w ramach systemu programów publicznych stanu Wirginia.
Wady
- Różnica w dochodach mieszkańców przekracza 80 000 dolarów.
Cennik
80 477 dolarów dla mieszkańców stanu i 161 914 dolarów dla osób spoza stanu.
40. Uniwersytet Stanowy w Cleveland
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Ohio porównujący programy studiów na miejskich uczelniach publicznych.
Uniwersytet Stanowy w Cleveland podaje, że całkowity koszt studiów dla mieszkańców stanu wynosi 81 017 dolarów, a dla osób spoza stanu – 112 350 dolarów.
Zalety
- Łączna kwota za pobyt osób spoza stanu pozostaje niższa od opłat pobieranych przez wiele programów publicznych od osób spoza stanu.
Wady
- Koszt dla mieszkańców przekracza 81 000 dolarów, co plasuje go wśród najwyższych wartości w stanie na tej liście.
Cennik
81 017 dolarów dla mieszkańców stanu i 112 350 dolarów dla osób spoza stanu.
41. Uniwersytet Stanowy Wschodniego Tennessee
Najlepiej nadaje się do
Mieszkańcy stanu Tennessee rozważający udział w regionalnym programie publicznym.
Uniwersytet East Tennessee State podaje, że całkowity koszt studiów dla studentów ze stanu wynosi 82 840 dolarów, a dla studentów spoza stanu – 159 326 dolarów.
Zalety
- Dzięki statusowi rezydenta całkowita kwota jest niższa o ponad 76 000 dolarów w porównaniu z ceną dla osób niebędących rezydentami.
Wady
- Ceny dla osób spoza regionu plasują się w górnej części przedziału kosztów programów publicznych w skali kraju.
Cennik
82 840 dolarów dla studentów ze stanu i 159 326 dolarów dla studentów spoza stanu.
42. Uniwersytet Duke’a
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci, którzy rozważają wybór prywatnego uniwersytetu badawczego w porównaniu z innymi wymienionymi tutaj prywatnymi programami.
Uniwersytet Duke’a podaje stałą kwotę całkowitych kosztów w wysokości 138 994 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania, co stanowi kwotę znacznie niższą od większości innych prywatnych programów uwzględnionych w krajowej bazie danych.
Zalety
- Stała opłata znacznie poniżej 150 000 dolarów jest o dziesiątki tysięcy dolarów niższa od większości innych prywatnych programów DPT.
Wady
- Nadal kosztuje to mniej więcej dwa razy więcej niż łączna kwota wydatków większości programów publicznych przeznaczonych dla mieszkańców tego samego stanu.
Cennik
138 994 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
43. Uniwersytet Columbia
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci porównujący prywatne programy powiązane z uczelniami z ligi Ivy League z innymi kosztownymi opcjami.
Columbia podaje stały całkowity koszt w wysokości 155 021 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania, co stanowi kwotę niższą niż w przypadku kilku innych prywatnych programów z tej listy.
Zalety
- Podany koszt mieszkania jest niższy od kwot przedstawionych tutaj dla Uniwersytetu Duquesne, Uniwersytetu Południowej Kalifornii, Uniwersytetu w Bostonie, Uniwersytetu Nowojorskiego oraz Uniwersytetu Nowej Anglii.
Wady
- Wciąż kosztuje to wielokrotność łącznej liczby mieszkańców objętych każdym programem publicznym.
Cennik
155 021 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
44. Uniwersytet Widener
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci porównujący prywatne programy ze średniej półki cenowej, poniżej progu 200 000 dolarów.
Według danych firmy Widener całkowity koszt wynosi 158 608 dolarów i nie zmienia się niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zalety
- Kosztuje o dziesiątki tysięcy dolarów mniej niż najdroższe prywatne programy z tej listy.
Wady
- Wciąż znacznie przewyższa łączną liczbę uczestników wszystkich programów publicznych spoza stanu, z wyjątkiem największych wartości odstających związanych z różnicami w liczbie mieszkańców.
Cennik
158 608 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
45. Uniwersytet w Nazarecie
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci porównujący koszty prywatnych programów poza największymi aglomeracjami miejskimi.
Uniwersytet w Nazarecie podaje, że całkowity koszt wynosi 206 000 dolarów i nie zmienia się niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zalety
- Przewidywalne, stałe ceny.
Wady
- Łączna kwota 206 000 dolarów przewyższa kwoty przeznaczone na programy publiczne w obrębie stanu, przedstawione w tym zestawieniu.
Cennik
206 000 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
46. Uniwersytet Nowojorski
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci porównujący drogie prywatne programy na jednym z głównych rynków metropolitalnych.
Całkowity koszt programu na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) wynosi około 207 995 dolarów – jest to kwota ryczałtowa, niezależna od miejsca zamieszkania.
Zalety
- Dla każdego wnioskodawcy obowiązuje jedna stała opłata.
Wady
- Podana kwota należy do najwyższych w tym zestawieniu, nie uwzględniając kosztów utrzymania w Nowym Jorku.
Cennik
Około 207 995 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
47. Uniwersytet w Bostonie
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci porównujący drogie prywatne programy w regionie północno-wschodnim.
W cenniku APTA PTCAS podano łączną kwotę 210 490 dolarów dla Uniwersytetu Bostońskiego, jednak w tym wpisie występuje nieprawidłowość formatowania w polu dotyczącym opłat dla mieszkańców stanu. Przed porównaniem tej kwoty z innymi programami należy zweryfikować aktualną kwotę bezpośrednio z Uniwersytetem Bostońskim.
Zalety
- Stała opłata za naukę w prywatnej szkole pozwala uniknąć kary za brak miejsca zamieszkania.
Wady
- Koszt ten znacznie przewyższa łączne kwoty większości programów publicznych.
Cennik
210 490 dolarów (prosimy o bezpośrednie potwierdzenie w ramach programu).
48. Uniwersytet Duquesne
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci, którzy oczekują stałych opłat i porównują prywatne programy w przedziale cenowym powyżej 200 000 dolarów.
Uniwersytet Duquesne podaje, że całkowity koszt wynosi 214 284 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zalety
- Każdy kandydat otrzymuje tę samą ofertę cenową, co ułatwia porównanie z innymi prywatnymi programami.
Wady
- Czesne przekracza 200 000 dolarów, nie licząc kosztów utrzymania i odsetek od kredytu.
Cennik
214 284 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
49. Uniwersytet Południowej Kalifornii
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci, którzy oczekują jednej, stałej ceny i są gotowi zapłacić za to wyższą kwotę.
W cenniku APTA PTCAS podano stałą kwotę 232 615 dolarów dla USC, niezależnie od miejsca zamieszkania. Na stronie programu USC osobno podano czesne w poszczególnych latach: 84 023 USD za pierwszy rok, 84 023 USD za drugi rok i 50 763 USD za trzeci rok, co daje łącznie 218 809 USD przed doliczeniem dodatkowych opłat i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Kandydaci powinni skorzystać z aktualnej strony USC poświęconej czesnemu i opłatom, aby zweryfikować te dane przed oszacowaniem kosztów. Rok 2028 będzie ostatnim rokiem dla studentów ścieżki hybrydowej na tej uczelni; po tym roczniku USC nie będzie przyjmować nowych studentów na ścieżkę hybrydową.
Zalety
- Nie ma kary za miejsce zamieszkania, ponieważ każdy wnioskodawca płaci tę samą kwotę.
Wady
- Całkowity koszt, nie uwzględniając kosztów utrzymania i odsetek od kredytu, przekracza 230 000 dolarów i należy do najwyższych w kraju.
- Rekrutacja na ścieżkę hybrydową dla nowych studentów dobiega końca, dlatego kandydaci powinni sprawdzić, na którą ścieżkę składają podanie.
Cennik
232 615 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
50. Uniwersytet Nowej Anglii
Najlepiej nadaje się do
Kandydaci, którzy wykluczyli kwestię kosztów jako czynnik decydujący i oceniają program na podstawie innych kryteriów.
Uniwersytet Nowej Anglii ma najwyższy podany koszt spośród programów uwzględnionych w niniejszym porównaniu – 269 299 dolarów – niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zalety
- Wobec wszystkich wnioskodawców obowiązuje jedna stała opłata.
Wady
- Podana suma stanowi najwyższą wartość w tym zestawieniu obejmującym 50 programów.
Cennik
269 299 dolarów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Który program jest odpowiedni dla danego kandydata
Kandydaci z ograniczonym budżetem. Jeśli służba wojskowa wpisuje się w wasze plany, zacznijcie od programu Army-Baylor University. Podawany całkowity koszt tego programu wynosi 2 000 dolarów. Kandydaci cywilni mogą porównać podane koszty studiów na Georgia Southern University, Texas A&M University Texarkana, Angelo State University oraz University of North Texas Health Science Center w Fort Worth. Miejsce zamieszkania może wpłynąć na wybór najlepszej opcji, ponieważ różnice w cenach programów publicznych mogą przekraczać 100 000 dolarów.
Kandydaci zaniepokojeni wynikami egzaminu NPTE. Uniwersytet George’a Washingtona jest jedyną uczelnią, dla której w niniejszym artykule przedstawiono zarówno wskaźniki zdawalności NPTE przy pierwszej próbie, jak i wskaźniki zdawalności ostatecznej. W przypadku każdego innego programu z Twojej listy poproś bezpośrednio o aktualne dwuletnie wskaźniki zdawalności przy pierwszej próbie i wskaźniki zdawalności ostatecznej lub sprawdź je za pomocą wyszukiwarki programów FSBPT, a następnie porównaj dane poszczególnych programów z krajowym wskaźnikiem zdawalności przy pierwszej próbie dla tego samego okresu sprawozdawczego. Następnie porównaj harmonogramy programów nauczania i dostęp do kadry naukowej, ponieważ dobre wyniki zbiorcze nie gwarantują, że każdy model nauczania będzie dla Ciebie odpowiedni.
Osoby zmieniające ścieżkę kariery, które chcą skrócić czas trwania studiów. Porównaj sprawdzone programy przyspieszone z opcjami trzyletnimi pod kątem terminu ukończenia studiów, liczby wymaganych tygodni praktyk klinicznych, harmonogramu przerw oraz całkowitych kosztów utrzymania. Skrócony harmonogram może również oznaczać mniej czasu na pracę poza uczelnią.
Kandydaci na ścieżkę badawczą. Zapoznajcie się z projektami prowadzonymi przez wykładowców, listą dostępnych mentorów oraz możliwościami udziału w publikacjach naukowych. Wybierajcie programy, w których wasze zainteresowania pokrywają się z pracą konkretnych wykładowców, ponieważ dostępne dane nie zawierają rankingu aktywności badawczej.
Kandydaci, którzy tworzą zrównoważoną listę uczelni. W ramach tego porównania warto wziąć pod uwagę tańsze programy publiczne, takie jak Georgia Southern University, Texas A&M University Texarkana i Angelo State University, o ile ich wymagania wstępne i podane przedziały średniej ocen (GPA) odpowiadają Twoim wynikom. Nie traktuj ich jako uczelni rezerwowych wyłącznie ze względu na koszty. Sprawdź liczbę studentów w danej grupie, dane dotyczące rekrutacji oraz wymagania dotyczące godzin praktyki bezpośrednio w poszczególnych programach.
W jaki sposób format programu i akredytacja wpływają na Twoją decyzję
Tradycyjny trzyletni program typu „lockstep” zapewnia studentom z danej grupy stałą kolejność przedmiotów i przewidywalny harmonogram ukończenia studiów. Wspólny plan zajęć może ułatwić planowanie, ale pozostawia niewiele możliwości na przerwę, zmniejszenie liczby przedmiotów lub zmianę kolejności przedmiotów obowiązkowych.
Program przyspieszony może skrócić czas trwania studiów do około 2,5 roku, co pozwala na szybsze wejście na rynek pracy. Skrócony harmonogram może ograniczać przerwy i pozostawiać mniej czasu na pracę poza uczelnią. Należy porównać wymaganą liczbę tygodni praktyk klinicznych oraz wyniki egzaminu NPTE w poszczególnych programach, zamiast zakładać, że krótszy harmonogram jest bardziej opłacalny.
Program hybrydowy pozwala na realizację znacznej części zajęć w domu, jednak okresowe wizyty na kampusie wiążą się z kosztami dojazdu i zakwaterowania. Formy nauczania mogą ulec zmianie w trakcie trwania procesu rekrutacyjnego. Uniwersytet USC informuje, że rocznik 2028 będzie ostatnią grupą studentów realizujących ścieżkę hybrydową, a uczelnia nie będzie przyjmować nowych studentów na tę ścieżkę. Przed uiszczeniem opłaty rekrutacyjnej należy upewnić się, że dana ścieżka, o której mowa w ogłoszeniu, jest nadal dostępna.
Lokalizacja praktyk klinicznych może mieć wpływ zarówno na koszty, jak i na codzienne życie. Niektóre programy skupiają praktyki w pobliżu kampusu, podczas gdy inne wymagają odbywania praktyk na obszarach wiejskich lub poza stanem. Warto zapytać, gdzie studenci odbywali ostatnie praktyki, kto organizuje praktyki oraz z jakim wyprzedzeniem studenci otrzymują informacje na ten temat. Późne lub odległe przydziały mogą wymagać znalezienia tymczasowego zakwaterowania i dodatkowych kosztów transportu.
Przed porównaniem form nauczania sprawdź, czy program posiada akredytację lub czy ma status kandydata do akredytacji. Sprawdź aktualny status programu w oficjalnych katalogach, a następnie upewnij się, że strona rekrutacyjna zawiera informacje dotyczące ścieżki studiów i semestru, w którym planujesz rozpocząć naukę. Status akredytacji i dostępna forma nauczania to dwie odrębne kwestie, dlatego przed zapisaniem się sprawdź obie te rzeczy.
Najczęściej zadawane pytania
Co gwarantuje akredytacja CAPTE?
Akredytacja CAPTE potwierdza, że program studiów magisterskich z fizjoterapii (DPT) przeszedł zewnętrzną ocenę pod kątem wymaganych standardów edukacyjnych. Ukończenie akredytowanego przez CAPTE programu na poziomie podstawowym jest zazwyczaj warunkiem kwalifikującym do przystąpienia do egzaminu NPTE oraz uzyskania licencji stanowej, jednak kandydaci powinni sprawdzić przepisy obowiązujące w stanie, w którym planują wykonywać zawód. Akredytacja nie gwarantuje uzyskania licencji, zatrudnienia ani dobrych wyników studentów, dlatego należy zweryfikować każdy program w katalogu PTCAS.
Jaki wynik uznaje się za dobry w przypadku egzaminu NPTE?
Przydatnym punktem odniesienia jest porównanie wskaźnika zdawalności za pierwszym podejściem danego programu z wskaźnikiem krajowym dla tego samego okresu oraz sprawdzenie, czy ostateczny wskaźnik zdawalności zbliża się do 100 procent. Należy porównywać te same dwuletnie roczniki absolwentów, ponieważ wyniki pojedynczego rocznika mogą być nietypowe. Raporty programowe FSBPT zawierają aktualne dane dla każdej uczelni.
Ile zazwyczaj kosztuje studia magisterskie z fizjoterapii (DPT)?
Opublikowane koszty programów wahają się od poniżej 50 000 dolarów w przypadku niektórych publicznych uczelni w danym stanie do ponad 200 000 dolarów w kilku szkołach prywatnych. Publiczne uczelnie często pobierają znacznie wyższe opłaty od studentów spoza stanu, podczas gdy uczelnie prywatne zazwyczaj stosują jedną stawkę niezależnie od miejsca zamieszkania. Porównaj kwoty podane przez uczelnie w katalogu kosztów APTA, a następnie dodaj koszty zakwaterowania, podróży, opłat oraz utracone dochody podczas praktyk klinicznych.
Czy powinienem wybrać trzyletni program DPT o stałym tempie nauki, czy przyspieszony?
Trzyletni program typu „lockstep” zapewnia grupie studentów więcej czasu na realizację zajęć dydaktycznych i kształcenia klinicznego we wspólnym tempie. Program przyspieszony pozwala na szybsze ukończenie studiów, ale bardziej napięty harmonogram może ograniczyć elastyczność w zakresie pracy poza uczelnią, zajęć fakultatywnych lub obowiązków osobistych. Przed uznaniem krótszego programu za tańszą opcję warto porównać liczbę tygodni klinicznych, miejsca odbywania praktyk, przerwy oraz całkowite koszty utrzymania.
Na które kierunki studiów z zakresu fizjoterapii najłatwiej się dostać?
Programy DPT nie przekazują danych dotyczących rekrutacji w formacie wystarczająco spójnym, aby umożliwić sporządzenie wiarygodnego ogólnokrajowego rankingu programów, do których najłatwiej się dostać. Dostępność można oszacować, porównując wymagania wstępne, średnie ocen przyjętych studentów, liczbę kandydatów, wielkość roczników oraz zasady przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Należy mieć na uwadze akredytację CAPTE oraz dane dotyczące wyników, ponieważ niższe bariery rekrutacyjne nie wskazują, czy absolwenci zdają egzamin NPTE lub znajdują pracę.
Najważniejsze informacje dla kandydatów
Swoją listę kandydatów opracuj w oparciu o sprawdzone wyniki, koszty, formę nauczania i wymagania kliniczne, a nie prestiż uczelni. Porównaj najnowsze wskaźniki zdawalności egzaminu NPTE, wskaźnik zatrudnienia absolwentów, całkowity koszt programu, formę nauczania oraz praktyki kliniczne w ramach każdego programu. Skorzystaj z podanych przykładów, aby rozpocząć poszukiwania w systemie PTCAS, a następnie zweryfikuj aktualne dane w poszczególnych programach, ponieważ czesne i wyniki poszczególnych roczników mogą ulegać zmianom.
Niektóre programy studiów magisterskich z fizjoterapii (DPT) zapoznają studentów z narzędziami cyfrowymi wykorzystywanymi w opiece klinicznej. Dzięki PhysitrackFizjoterapeuci mogą korzystać z aplikacji dla pacjentów „ PhysiApp ” oraz biblioteki ćwiczeń, aby zalecać programy ćwiczeń do wykonywania w domu i monitorować postępy pacjentów. Oferujemy bezpłatne licencje akademickie na platformę „ Physitrack ” kwalifikującym się studentom fizjoterapii z uczelni partnerskich. Dostęp do dowolnego narzędzia należy traktować jako dodatkową korzyść po porównaniu wyników programu, kosztów, formatu oraz wymagań klinicznych.
